Карта сайту > Головна> Новини ААУ> Відбувся семінар-практикум на тему: «Позасудове вирішення спорів з питань сім’ї та дітей»

Відбувся семінар-практикум на тему: «Позасудове вирішення спорів з питань сім’ї та дітей»

Оплата членських внесків

24.04.2012

Відбувся семінар-практикум на тему: «Позасудове вирішення спорів з питань сім’ї та дітей»

23 квітня 2012 року в конференц залі готелю «Рів‘єра» відбувся семінар-практикум «Позасудове вирішення спорів з питань сім’ї та дітей (сімейна медіація)», організований Секцією альтернативного вирішення спорів Асоціації адвокатів України за участю  Українського Центру Медіації.

Модератором заходу виступив Член Правління Асоціації адвокатів України, адвокат, керівник Секції альтернативного вирішення спорів Олег Чернобай.

Пан Чернобай, радо привітавши учасників семінару, оголосив про майбутні заходи ААУ та представив Галину Єрьоменко  – к.ю.н., Керівника Українського Центру Медіації, яка розпочала семінар.

Хоча, кожен з учасників, скоріш за все, мав певне уявлення про медіацію, корисно було послухати нову інформацію, яку висвітлила пані Єрьоменко.

Медіація – це гнучкий процес, що проводиться конфіденційно, в якому нейтральна особа допомагає сторонам в процесі переговорів досягти згоди щодо вирішення спору або розбіжностей, при цьому сторони мають повний контроль над процесом прийняття рішення та самі визначають умови вирішення спору. Для прикладу, Ініціаторами медіації в Великобританії в 70% справ виступають саме адвокати.

Так, розповівши про типи медіації, серед яких часто виділяють комерційну, організаційну та сімейну, пані Єрьоменко зазначила, що медіація – не панацея, і перш ніж проводити процедуру медіації, потрібно зрозуміти суть проблеми, по аналогії з юридичною консультацією.

Оскільки захід було анонсовано як семінар-практикум, всім учасникам було запропоновано розв’язати певну ситуацію. Сторонами сімейного кейсу виступили адвокат, завданням якого було знайти спосіб і допомогти вирішити конфлікт щодо догляду за неповнолітньою дитиною який виник поміж подружжям, шлюб якого розпався рік тому.

Отримавши завдання учасники заходу розпочали 10 хвилинний «розбір сімейних польотів». Результати виявилися цікавими. Тому, як це не дивно, адвокати хоч і зрозуміли суть проблеми, але задавали переважно юридичні питання і консультували обидві сторони не в площині обопільних інтересів, а в площині певних цивільних прав кожної зі сторін окремо, залишивши інтереси неповнолітньої дитини на «узбіччі» справи. Пані Єрьоменко одразу ввела в курс справ. «Якщо до Вас звернулися за порадою знайомі, які знають що Ви працюєте адвокатом, Ви, як адвокат, одразу ж шукаєте юридичні факти для захисту однієї з сторін». Адвокатам було важко не погодитись з цим твердженням.

У таких справах яскраво проявляється філософія сімейної медіації. Хоча подружні стосунки припиняються, батьківські стосунки продовжуються. А тому, стрижнем сімейної медіації є інтереси дитини. Специфіка сімейної медіації це складні емоції. Розлучення має велику емоційну напруженість і по силі стресу є другим після смерті близької людини. Медіатор повинен бути безстороннім, та володіти певними психологічними навичками та прийомами, за допомогою яких можна буде знімати напругу сторін.

Гармонічно продовжив дискусію і Керівник Дарницької служби у справах дітей – Геннадій Сінцов та Керівник проекту по медіації з Дарницькою службою у справах дітей, Директор Центру сімейної медіації «Метіда» - Тетяна Білик. Вони розповіли про власну практику проведення медіацій. Окрему увагу приділили тим справам, де відбувалися нескінченні суди, зазначивши при цьому що медіації в цих випадках проводити значно простіше, аніж в інших. Так, на рахунку пані Білик вирішено понад 100 конфліктів. Четверту частину серед цих медіацій становили  справи, в яких відбувались суди. Такі справи завершувались найшвидше, оскільки сторони розуміли суть проблеми та на власному досвіді відчули коштовність судових процесів та витрати часу. У підсумку було зазначено, що зазвичай медіація проходить за 7-8 спільних зустрічей, що в середньому тривають близько 20 годин.

Серед адвокатів пролунало питання «що робити коли відчуваєш прихильність до однієї з сторін?», на що пан Сінцов віртуозно парував що «не буває абсолютно білого та абсолютно чорного, все життя і всі ситуації - це напівтони», а пані Білик зазначила, що в цьому випадку потрібно залучати двох осіб, і у випадку «прихильності» колегіально вирішити цей момент, аби безсторонньо та неупереджено вирішити проблему. До того ж медіатор повинен враховувати саме взаємні інтереси, навіть у тому випадку якщо якась зі сторін може понести певні втрати. При цьому варто з’ясувати чи розуміє сторона усі юридичні моменти та наслідки своїх дій.

Логічним кінцем вирішеного конфлікту є домовленість, яку можна зафіксувати як в усній так і в письмовій угоді, що буде мати вигляд цивільного–правового договору. Медіаційну угоду можна завірити у нотаріуса, або у посадової особи, яка має відповідні повноваження. Це в свою чергу вносить правову і процесуальну визначеність в дані правовідносини, і дисциплінує учасників дотримуватись встановлених домовленостей.

Адвокати зробили висновки, що медіація для адвокатів може стати окремим видом послуг, що має свою мету і велике соціальне значення. До того ж, це самостійний і сформований вид адвокатської консультації за який клієнти здатні сплачувати гонорари, і рекомендувати адвокатів, як компетентних медіаторів, що здатні не тільки загострювати конфлікти, а й дипломатично їх згладжувати.

Повернення до спискуГЕНЕРАЛЬНІ ПАРТНЕРИПАРТНЕРИ КОМІТЕТІВІНФОРМАЦІЙНІ ПАРТНЕРИ