Карта сайту > Головна> Новини ААУ> ВІДБУВСЯ ІІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ВЕСНЯНИЙ ФОРУМ АСОЦІАЦІЇ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ З ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ "КИЇВСЬКА ВЕСНА"

ВІДБУВСЯ ІІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ВЕСНЯНИЙ ФОРУМ АСОЦІАЦІЇ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ З ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ "КИЇВСЬКА ВЕСНА"

Оплата членських внесків

14.03.2013

ВІДБУВСЯ ІІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ВЕСНЯНИЙ ФОРУМ АСОЦІАЦІЇ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ З ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ "КИЇВСЬКА ВЕСНА"

13 березня 2013 року у Софіївському Гранд Холі готелю "Прем’єр Палац" відбувся Другий Всеукраїнський весняний форум ААУ з цивільного права та процесу "КИЇВСЬКА ВЕСНА".

Даний Форум, шостий організований та проведений Асоціацією адвокатів України професійних захід для адвокатів, є унікальним, оскільки зібрав велику кількість учасників різних юридичних професій: провідних адвокатів, юристів, науковців, представників ДПС, Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України, Вищого адміністративного суду України.

Форум був присвячений актуальним питанням цивільного права та процесу, покликаний створити платформу для обговорення нагальних проблем, що виникають під час здійснення захисту у цивільних справах. 

Метою Форуму було створення майданчика для професійного спілкування, обміну знаннями, досвідом, ідеями та ініціативами, а також для поглиблення знань та навичок.

У рамках роботи чотирьох сесій Форуму на обговорення були винесені наступні теми:
- Новели цивільного процесу в Україні;
- Формування єдиної судової практики: проблеми та перспективи;
- Вплив європейських стандартів на розвиток українського законодавства;
- Система сучасного українського цивільного права;
- Довірче управління майном (корпоративними правами);
- Поновлення строку позовної давності;
- Оподаткування адвокатської діяльності;
- Засоби масової інформації в судовому процесі;
- Примирювальні заходи у цивільному процесі;
- Спори щодо спільної власності подружжя;
- Практика розірвання та визнання недійсним договорів лізингу;
- На перетині цивільного та податкового права;
- "Дешаблонізація" правової позиції адвоката у справі: вплив на формування судової практики;
- Захист прав дітей у кредитних правовідносинах.Відкрив Форум адвокат, член Правління ААУ, голова Київського міського відділення ААУ, керуючий партнер ЮФ "Чернобай та Партнери" Олег Валерійович Чернобай. Він привітав всіх учасників від імені організаторів ІІ Всеукраїнського весняного Форуму ААУ з цивільного права та процесу "КИЇВСЬКА ВЕСНА", подякував доповідачам, які погодилися поділитися своїм досвідом та практичними знаннями, і побажав всім учасникам успіхів та плідної праці під час Форуму.

Модераторами ІІ Всеукраїнського весняного Форуму ААУ з цивільного права та процесу "КИЇВСЬКА ВЕСНА" виступили:
- адвокат, член Правління ААУ, голова Київського міського відділення ААУ, керуючий партнер ЮФ "Чернобай та Партнери" Чернобай Олег Валерійович;
- адвокат, к.ю.н., доцент кафедри трудового права та права соціального забезпечення юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, керуючий партнер ТОВ "Професійна юридична група" Волинець Владислав Володимирович;
- адвокат, керівник практики кримінального права ЮФ "Constructive Lawyers" Руденко Наталія Володимирівна;
- адвокат, партнер "МП та Партнери" Пашинський Микола Миколайович.

Доповідачами на Форумі були:
- суддя судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, к.ю.н., доцент Ткачук Олег Степанович;
- професор кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік Академії правових наук України, д.ю.н., професор, заслужений діяч науки і техніки України Кузнєцова Наталія Семенівна;
 - суддя Верховного Суду України, заслужений юрист України Гуменюк Василь Іванович;
- д.ю.н., професор, заслужений юрист України Ромовська Зорислава Василівна;
- адвокат, керуючий партнер ТОВ "Юридичний радник" Кузьмук В’ячеслав Сергійович;
- адвокат АК "Юридичні традиції" Яценко Олександра Володимирівна;
- заступник директора департаменту – начальник управління адміністрування податків на доходи фізичних осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України Наумов Сергій Михайлович;
- суддя Вищого адміністративного суду України Муравйов Олексій Валентинович;
- адвокат, член Правління ААУ, керуючий партнер ЮФ "Чернобай та Партнери" Чернобай Олег Валерійович;
- адвокат, старший партнер АО "Зейкан, Попович, Голуб та інші", виконавчий директор ЮФ "Соломон", член Асоціації процесуалістів України Зейкан Ярослав Павлович;
- адвокат, партнер "МП та Партнери Пашинський Микола Миколайович;
- адвокат, старший експерт ЮФ "КМ Партнери" Гупало Катерина Петрівна;
- адвокат, к.ю.н., доцент кафедри цивільного та трудового права Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, керівник Клубу майбутніх адвокатів ААУ, член КМКДКА Дубчак Леся Сергіївна;
- адвокат, керуючий партнер АК "Кравець та Партнери" Кравець Ростислав Юрійович.
Першу сесію Форуму відкрив адвокат, член Правління ААУ, керуючий партнер ЮФ "Чернобай та Партнери" Олег Валерійович Чернобай і запропонував увазі присутніх доповідь Олега Степановича Ткачука, судді судової палати у цивільних справах ВССУ.
Пан Ткачук виступив з темою: "Новели цивільного процесу в Україні (перегляд судових рішень у касаційному порядку)".
"Як відомо, – розпочав свою доповідь Олег Степанович, – з 1 листопада 2010 року запроваджено новий порядок оскарження судових рішень у касаційному порядку. Замість ВСУ, повноваженнями касаційного суду у цивільних справах тепер наділено ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ. За 2 роки ВССУ було перевірено законність більше 200 тисяч рішень, ухвалених судами першої та апеляційної інстанції". При цьому на кожного суддю, вказав доповідач, припадає близько 1 500 справ на рік.Доповідач зазначив, що канцелярія ВССУ не в змозі повідомляти сторони про призначення касаційних скарг до розгляду судом касаційної інстанції через таке велике навантаження, хоча це і не є виправданням. Така інформація розміщується лише на сайті ВССУ.
На завершення своєї доповіді пан Ткачук зазначив, що у ВССУ є наглядово-консультативна рада, у роботі якої беруть участь представники асоціації банків, Генеральної прокуратури, вищих навчальних закладів. Однак, Асоціація адвокатів України в ній не представлена. Олег Степанович запросив ААУ до діалогу, щоб ВССУ мав можливість почути думку адвокатів.Наступним доповідачем стала Наталія Семенівна Кузнєцова, професор кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік Академії правових наук України, д.ю.н., професор, заслужений діяч науки і техніки України.
На початку свого виступу на тему: "Формування єдиної судової практики: проблеми та перспективи" Наталія Семенівна зазначила, що "у адвокатів немає впевненості, що їх, навіть дуже пристойна, правова позиція буде підтримана судом". Ці слова знайшли широку підтримку серед присутніх.
Доповідач зазначила, що в Україні нема прецедентів. Постанови ВСУ не створюють норми права. Його постанови є лише актами тлумачення законодавства, однак, вони є загальнообов’язковими.
"Адвокати, працюйте над своїми процесуальними документами, вони повинні бути більш обґрунтованими, працюйте над собою, над законодавством, – це наш прямий обов’язок, доки ми працюємо," – закликала присутніх Наталія Семенівна.Завершив роботу першої сесії Гуменюк Василь Іванович, суддя Верховного Суду України, заслужений юрист України, який розповів про вплив європейських стандартів на розвиток українського законодавства.
Василь Іванович наголосив на необхідності звертатися до міжнародних договорів, ратифікованих Україною, та рішень Європейського суду, які є джерелами права в Україні.
Зазначив, що існує проблема невиконання Україною рішень Європейського суду. Так, більше 400 рішень проти України не виконуються.
На завершення своєї доповіді пан Гуменюк закликав адвокатів читати рішення Європейського суду та запевнив, що в них адвокати зможуть знайти відповіді на багато питань і забезпечити захист на належному рівні.

Роботу другої сесії розпочав модератор Владислав Волинець, адвокат, к.ю.н., доцент кафедри трудового права та права соціального забезпечення юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, керуючий партнер ТОВ "Професійна юридична група".Друга сесія була відкрита змістовною та цікавою доповіддю Ромовської Зорислави Василівни, д.ю.н., професора, заслуженого юриста України, на тему "Система сучасного українського цивільного права".
"Закон знаходиться на кінчику пера адвоката," – з таких слів розпочала свій виступ Зорислава Василівна.
Кажучи про ст. 16 ЦК, пані Ромовська зазначила, що на її думку суд може застосувати спосіб захисту, не передбачений законом. Наведене випливає з норм ЦПК, оскільки суд не може відмовити у розгляді справи, якщо законодавство є неповним, нечітким або взагалі відсутнє (ч. 9 ст. 8 ЦПК).
Розповідаючи про моральну шкоду, Зорислава Василівна зазначила, що поділяє думку науковців стосовного того, що "нешкідливої протиправної поведінки нема". У зв’язку з цим, зазначила доповідач, при розгляді справ про відшкодування моральної шкоди предметом доказування мають бути факт протиправної поведінки заподіювача шкоди та розмір моральної шкоди, який варто підтверджувати розрахунками. Зорислава Василівна озвучила позицію Європейського суду, відповідно до якої відшкодування матеріальної шкоди свідчить про відшкодування й моральної шкоди. А також наголосила, що неможна забувати, що крім відшкодування моральної шкоди грішми є й інші способи відшкодування моральної шкоди, наприклад, вибачення.
Закінчуючи свою доповідь, Зорислава Василівна зазначила, що "всю судову систему має вчити адвокат".

З наступною доповіддю виступив Вячеслав Сергійович Кузьмук, адвокат, керуючий партнер ТОВ "Юридичний радник", з доповіддю "Довірче управління майном (корпоративними правами)".
Доповідач повідомив, що галузями, в яких частіше застосовується довірче управління, є девелопмент, готельний бізнес, фондовий ринок, інвестиційна діяльність, рrivete banking, холдингове управління. Договір управління майном укладається в письмовій формі, а договір управління нерухомим майном підлягає нотаріальному посвідченню. Договір довірчого управління майном підлягає державній реєстрації у відповідності до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Проблемними питанням застосування довірчого управління в Україні є законодавча неврегульованість, наявність жорстких законодавчих обмежень та вимог до управителів, слабке практичне застосування та  відсутність практики, слабкій захист інституту власності в Україні, відсутність довіри до  управителів, відсутність етики та професійних правил діяльності управителів.

Продовжила Форум Олександра Володимирівна Яценко, адвокат АК "Юридичні традиції", з доповіддю на тему "Поновлення строку позовної давності".
Доповідач зазначила, що з 20.12.2011р. скасована спеціальна позовна давність у 5 та 10 років до вимог про визнання недійсним правочину, вчиненого під впливом насильства або обману та до вимог про застосування наслідків нікчемного правочину відповідно.
Олександра Володимирівна Яценко звернула увагу адвокатів на зміни в судовій практиці: якщо інше не встановлено укладеним сторонами договором або актом цивільного законодавства, перебіг строку виконання грошового зобов'язання, яке виникло на підставі договору купівлі-продажу, починається з моменту прийняття товару або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, і положення частини другої ст. 530 ЦК, в якій ідеться про строк (термін) виконання боржником обов'язку, що не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, до відповідних правовідносин не застосовується (Постанова Вищого господарського суду України від 28.02.2012 N 5002-8/481-2011).
Доповідь пані Яценко була яскраво проілюстрована великою кількість прикладів з практики застосування судами позовної давності.

По завершенні обіду модератор третьої сесії Наталія Володимирівна Руденко, адвокат, керівник практики кримінального права ЮФ "Constructive Lawyers", запросила учасників продовжити роботу Форуму та передала слово Сергію Михайловичу Наумову, заступнику директора департаменту – начальнику управління адміністрування податків на доходи фізичних осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України, який виступив з актуальною темою "Оподаткування адвокатської діяльності".
Пан Наумов повідомив, що оскільки згідно ст. 13 нового ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою, то, відповідно до ПКУ, його доходи оподатковуються як доходи, отримані особою, що проводить незалежну професійну діяльність.
В той же час Сергій Михайлович Наумов зазначив, що юридичні послуги, які надаються юристами (в тому числі адвокатами), котрі зареєстровані як фізичні особи – підприємці, оподатковуються за ставками єдиного податку.
Які саме послуги надаються, адвокатські чи інші юридичні, визначається умовами договору між юристом (адвокатом) та клієнтом.

Наступним доповідачем став Олексій Валентинович Муравйов, суддя Вищого адміністративного суду України, який розповів присутнім про участь засобів масової інформації в судовому процесі.
Олексій Валентинович зазначив, що ЗМІ здатні сприяти створенню позитивного іміджу суду. В кожному апеляційному та касаційному суді створено прес-службу.
Небажання суддів сприяти ЗМІ обумовлене в першу чергу непристосованістю приміщень залів суду для проведення відео зйомки; шум, яким супроводжується зйомка (жужжання, клацання апаратури, переговори знімальної групи), що відволікає присутніх та перешкоджає відправленню правосуддя тощо.

Після відповіді на питання, адресовані попередньому доповідачу, виступив Олег Валерійович Чернобай, адвокат, член Правління ААУ, керуючий партнер ЮФ "Чернобай та Партнери", який розповів про примирювальні заходи у цивільному процесі.
Доповідач зазначив, що основними недоліками судового процесу є велика кількість судових справ, суттєві часові та грошові витрати, низька якість процесу, результат задля результату.
Звернув увагу на те, що існує багато альтернативних способів вирішення спорів, таких як третейське судочинство, переговори, посередництво, медіація, фасилітація, Collaborative law (Спільне право).
Перевагами процедури примирення є конфіденційність, гнучкість та швидкість процедури, самостійність, збереження ділових стосунків, можливість виходу за межі предмету конфлікту.
Пан Чернобай вказав, що ключем для розв’язання конфлікту може бути з’ясування дійсних інтересів клієнта у зверненні до адвоката за захистом своїх прав.
Завершуючи свою доповідь, Олег Валерійович Чернобай зазначив, твердження  про те, що головними противниками примирення є адвокати, оскільки це позбавляє їх чималих гонорарів в разі швидкого вирішення спору, – це міф.
 
Продовжив третю сесію Форуму з доповіддю "Спори щодо спільної власності подружжя" Ярослав Павлович Зейкан, адвокат, старший партнер АО "Зейкан, Попович, Голуб та інші", виконавчий директор ЮФ "Соломон", член Асоціації процесуалістів України.
Доповідач ознайомив адвокатів з рішенням Конституційного суду України від 19.09.2012р. у справі за конституційним зверненням приватного підприємства "ІКІО" щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 61 Сімейного кодексу України, яке змінило існуючу судову практику. Відповідно до резолютивної частини цього рішення положення ч. 1 ст. 61 Сімейного кодексу треба розуміти так, що статутний капітал та майно приватного підприємства є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Завершуючи свою доповідь Ярослав Павлович зазначив, що "поганий мир краще доброї ссори, і ми, адвокати, повинні бути першими, хто шукає примирення сторін.

Останню четверту сесію відкрив Микола Миколайович Пашинський, адвокат, партнер "МП та Партнери", із доповіддю на тему "Практика розірвання та визнання недійсним договорів лізингу".
Доповідач запропонував присутнім добірку постанов ВСУ, що стосуються тематики цієї доповіді, зокрема постанова ВСУ від 20.12.2012р. №6-93цс11, від 26.12.2011 №3-141гс11 тощо.

По завершенні доповіді Микола Миколайович Пашинський на правах модератора сесії запросив до мікрофону Катерину Петрівну Гупало, адвоката, старшого експерта ЮФ "КМ Партнери", яка розповіла присутнім про точки дотику цивільного та податкового права.
На прикладі листа Державної податкової служби України від 17.05.12р. №8528/6/15-1415, виходячи з якого податкова служба плутає такі потіння цивільного права, як заміна боржника та відступлення вимоги, доповідач проілюструвала актуальність питання застосування цивільного законодавства у податкових відносинах.

З доповіддю на тему "Дешаблонізація" правової позиції адвоката у справі: вплив на формування судової практики" виступила Леся Сергіївна Дубчак, адвокат, к.ю.н., доцент кафедри цивільного та трудового права Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, керівник Клубу майбутніх адвокатів ААУ, член КМКДКА.
Традиційними недоліками у формуванні правової позиції адвоката у справі, зазначила доповідач, є ігнорування чи незнання практики Європейського Суду з прав людини; ігнорування чи незнання правових позицій, викладених в постановах ВСУ; ігнорування чи незнання рішень КСУ; ігнорування чи незнання норм міжнародних договорів, ратифікованих Україною; ігнорування чи незнання норм підзаконних актів центральних органів виконавчої влади; недостатній аналіз судової практики, яка склалася за результатами розгляду певної категорії справ.
Перешкодами в реалізації обраної адвокатом правової позиції та досягнення позитивного результату, на думку пані Дубчак, є ілюзорність принципу розподілу влади на гілки, значне навантаження суддів, недостатня професійна компетенція окремих суддів, ігнорування принципів відповідного судочинства та порядку розгляду справи, відсутність реальної відповідальності суддів за порушення норм права, присяги, винесення неправосудних судових рішень, страх перед формуванням „нової” судової практики, “оглядка” на колег та вищестоящі інстанції.
Закінчуючи доповідь, Лесі Сергіївна Дубчак зазначила, що "тільки своєю щоденною працею ми можемо змінити ситуацію із застосуванням рішень Європейського суду на краще".

Присутні заслухали останню доповідь Форуму на тему: "Захист прав дітей у кредитних правовідносинах", з якою виступив адвокат, керуючий партнер АК "Кравець та Партнери" Ростислав Юрійович Кравець.
Пан Кравець зазначив, що чинне законодавство дає судам достатньо правових підстав для захисту права дітей. Права дітей захищаються, зокрема, пр. 4 Декларації прав дитини, ч. 7 ст. 7, 177 Сімейного кодексу України, ч. 6 ст. 203 ЦК України, ст. 156 Житлового кодексу України, ст. 8 ЗУ "Про охорону дитинства", ч.ч. 2, 4 ст. 12 ЗУ "Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей" тощо.

Підводячи підсумки Форуму Олег Валерійович Чернобай подякував всім виступаючим за дуже цікаві доповіді. Запросив всіх на наступний захід ААУ, який має відбутися влітку за межами Києва. А також запросив брати участь в поточних засіданнях тематичних секцій ААУ, інформація про роботу яких є в матеріалах Форуму. "Дякую за увагу, сподіваюся, що ви вдало провели час і отримали цікаву інформацію для роздумів," – завершив роботу Форуму Олег Валерійович Чернобай.

Асоціація адвокатів України висловлює особливу подяку Юридичній компанії «Дмитрієва та Партнери», в особі Керуючого партнера Ольги Дмитрієвої, Юридичній компанії «КМ Партнери», в особі Керуючого партнера Олександра Мініна, Адвокатському об’єднанню «Столичний адвокат», в особі Керуючого партнера Олега Вдовичена, Юридичній компанії «Юридичні традиції», в особі Керуючого партнера Агії Ахундової, Юридичній компанії «Юридичний Радник», в особі Керуючого партнера Вячеслава Кузьмука, Юридичному агентству «Шевчук та Партнери», в особі Керуючого партнера ЮА «Шевчук та Партнери», Юридичній компанії «Професійна юридична група», в особі Керуючого партнера Владислава Волинця, Правничій фірмі «МП та Партнери», в особі Партнера Миколи Пашинського, Юридичній фірмі «Constructive lawyers», в особі Керуючого партнера Олексія Гончарука, газеті «Юридична газета», газеті «Правовий тиждень», видавництву «Юстініан», виданню ТОВ «Юрінком Інтер», професійному віданню «Адвокат Бухгалтера», журналу «НОВЫЕ ЛЮДИ», ДП «Українська правова інформація», юридичному порталу «Pravotoday», професійній мережі «Юристи» та інформаційному агенству «ЛІГА : ЗАКОН» - за інформаційну підтримку заходу.


Повернення до спискуГЕНЕРАЛЬНІ ПАРТНЕРИПАРТНЕРИ КОМІТЕТІВІНФОРМАЦІЙНІ ПАРТНЕРИ