Карта сайту > Головна> Новини ААУ> ВІДБУВСЯ ІІ ЩОРІЧНИЙ ФОРУМ АСОЦІАЦІЇ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ "АДВОКАТУРА УКРАЇНИ. КИЇВСЬКІ ДЗВОНИ"

ВІДБУВСЯ ІІ ЩОРІЧНИЙ ФОРУМ АСОЦІАЦІЇ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ "АДВОКАТУРА УКРАЇНИ. КИЇВСЬКІ ДЗВОНИ"

Оплата членських внесків

22.09.2012

ВІДБУВСЯ ІІ ЩОРІЧНИЙ ФОРУМ АСОЦІАЦІЇ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ "АДВОКАТУРА УКРАЇНИ. КИЇВСЬКІ ДЗВОНИ"

21 вересня 2012 року у Софіївському Гранд Холі готелю «Прем’єр Палац» відбувся ІІ Щорічний Форум Асоціації адвокатів України «АДВОКАТУРА УКРАЇНИ. КИЇВСЬКІ ДЗВОНИ». Другий рік поспіль Асоціація адвокатів України проводить унікальний професійний захід для адвокатів, який слугує платформою для обговорення та пошук шляхів вирішення нагальних проблем в галузі адвокатури.

Даний Форум – четвертий професійних захід для адвокатів, присвячений проблемам організації та здійснення діяльності, підвищенню рівня кваліфікації адвокатів, пошуку відповідей на численні питання, що постають перед адвокатською спільнотою з прийняттям нових Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та Кримінально-процесуального Кодексу України, що слугує формуванню та утвердженню думки щодо важливої ролі і місця інституту адвокатури в суспільстві.У роботі Форуму взяли участь провідні адвокати з різних регіонів України, посадові особи Державної податкової служби України, Генеральної прокуратури України, Координаційного центру з надання правової допомоги, суддя Вищого адміністративного суду України, вітчизняні науковці та інші учасники семінару. Інформативні та ґрунтовні доповіді учасників Форуму забезпечили досягнення загальної мети заходу – обговорення та пошук шляхів вирішення нагальних проблем в галузі адвокатури.

У рамках роботи чотирьох секцій Форуму на обговорення були винесені наступні актуальні теми:
- Стандарти здійснення адвокатської діяльності, їх сутність та зміст. Вплив на успішність адвоката;
- Безоплатна правова допомога. Підсумки проведеного конкурсу. Перспективи для адвокатів;
- Оподаткування адвокатської діяльності. Зміни у законодавстві. Можливість використання спрощеної звітності. Проблеми подання звітності;
- Страхування професійної відповідальності адвоката в Україні. Перспективи, тенденції;
- Формування вартості юридичних послуг: основні підходи та тенденції ціноутворення;
- Сучасні трудові відносини і діяльність адвокатури;
- Система договорів у сфері інтелектуальної власності;
- Принципи успіху роботи адвокатської фірми (Маркетинг, PR);
- Проблемні питання нового ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";
- Робота адвоката очима судді;
- Участь адвоката в кримінальному процесі в світлі нового КПК, погляд правоохоронних органів;
- Визначення мети експертного дослідження – судової експертизи, як бази для обґрунтування і підстав підтвердження доказової бази захисту на слідчому та судовому етапі;
- Взаємовідносини адвокат – адвокат: як будувати відносини з колегами, врегульовувати конфлікти та співпрацювати.

Відкрила Форум Президент Асоціації адвокатів України Ольга Дмитрієва. Вона привітала всіх учасників від імені організаторів ІІ Щорічного Форум ААУ «АДВОКАТУРА УКРАЇНИ. КИЇВСЬКІ ДЗВОНИ», відмітила, що адвокатам потрібна платформа для обговорення та пошуку шляхів вирішення найактуальніших проблем в галузі адвокатури, і цей Форум має на меті слугувати такою платформою. Президент ААУ подякувала доповідачам, які погодилися поділитися своїм досвідом та практичними знаннями, і побажала всім учасникам успіхів та плідної праці під час Форуму.


Модераторами ІІ Щорічного Форум ААУ «АДВОКАТУРА УКРАЇНИ. КИЇВСЬКІ ДЗВОНИ» виступили:
- керуючий партнер ЮФ «Дмитрієва та партнери», адвокат, Президент ААУ Дмитрієва Ольга Леонідівна;
- адвокат, партнер ЮК «Бабич, Сисоєнко і Партнери» Сисоєнко Ірина Володимирівна;
- адвокат, Віце-президент ААУ, керуючий партнер ЮФ «Гвоздій та Оберкович» Гвоздій Валентин Анатолійович;
- адвокат, голова Херсонської ОКДКА, голова Херсонського відділення ААУ Мокіна Інна Володимирівна.Доповідачами на Форумі були:
- адвокат, член Правління ААУ, голова Хмельницького відділення ААУ Каденко Оксана Олегівна;
- директор Координаційного центру з надання правової допомоги Вишневський Андрій Володимирович;
- заступник директора – начальник Управління адміністрування податків на доходи фізичних осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України Наумов Сергій Михайлович;
- адвокат, партнер ЮК «Правовий Альянс» Костін Ілля Павлович;
- адвокат, член Правління ААУ Селютін Андрій Володимирович;
- адвокат, к.ю.н., доцент кафедри трудового права та права соціального забезпечення юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, керуючий партнер ТОВ "Професійна юридична група" Волинець Владислав Володимирович;
- адвокат, член Правління ААУ, керуючий партнер ЮФ «Чернобай та Партнери» Чернобай Олег Валерійович;
- адвокат, Віце-президент ААУ, керуючий партнер ЮФ «Гвоздій та Оберкович» Гвоздій Валентин Анатолійович;
- адвокат, к.ю.н., керуючий партнер АФ "Головань і Партнери", член Наглядової Ради ААУ Головань Ігор Володимирович;
- суддя Вищого адміністративного суду України Муравйов Олексій Валентинович;
- начальник правового та методичного забезпечення Генеральної прокуратури України Бурдоль Євген Павлович;
- директор Незалежного  інституту судових експертиз Пампуха Геннадій Геннадійович;
- адвокат, керівник Школи адвокації ААУ Покотило Ігор Миколайович.

Першу секцію Форуму відкрила адвокат, керуючий партнер ЮФ «Дмитрієва та партнери», Президент ААУ Ольга Дмитрієва та запропонувала увазі присутніх доповідь Оксана Каденко, адвоката, члена Правління ААУ, Голови Хмельницького відділення ААУ.


Пані Каденко виступила з темою «Стандарти здійснення адвокатської діяльності, їх сутність та зміст. Вплив на успішність адвоката». Оксана Каденко зазначила, що чинне законодавство, на відміну від будівництва чи торгівлі, ні переліку, ні змісту стандартів адвокатської діяльності в узагальненому вигляді не визначає.

Перелік стандартів адвокатської діяльності можна сформувати лише на підставі узагальнення ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Правил адвокатської етики, Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VІІІ Конгресом ООН, Загального кодексу Правил для адвокатів країн ЄС, Стандартів незалежності юридичної професії МАЮ та інших актів міжнародних інституцій, проектів підзаконних нормативно-правових актів Мінюсту щодо стандартів надання безоплатної правової допомоги, а також реалій та традиції адвокатської практики в Україні.

Оксана Каденко, виходячи зі змісту ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», умовно поділила всі стандарти адвокатської діяльності на такі групи: (1) концептуальні стандарти, що визначають принципи та засади адвокатської діяльності; (2) стандарти, що визначають організаційно-правові форми адвокатської діяльності; (3) стандарти, що визначають статус адвокатів та гарантії їх діяльності; (4) стандарти впливу адвокатів на функціонування інституту адвокатури; і послідовно розкрила зміст кожної із виділених груп.

Кажучи про стандарти, що визначають статусу адвокатів, зокрема про вимоги щодо набуття статусу адвоката, вона позитивно оцінила новелу ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо обов’язку майбутнього адвоката пройти стажування.

Розповідаючи про вимоги до відношення інших суб’єктів до адвокатської діяльності в контексті її гарантій, зазначила, що Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та КПК України чітко поставили всі крапки над "і", що вже дає позитивний результат на практиці. В останній час на адвокатські запити відповіді надаються впродовж 2-3 днів, і це йде лише на користь захисту інтересів клієнта.

Пані Каденко відмітила як позитивну зміну, що з прийняттям нового ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зросла кількість і численність органів адвокатського самоврядування, що дає адвокату більше можливостей самореалізуватися та впливати на функціонування інституту адвокатури.

Наостанок Оксана Каденко зазначила, що незважаючи на таку велику кількість стандартів, адвокатська діяльність є творчою й життя вимагає від адвоката бути креативним. І є лише два критерії успішності адвоката: можливість досягти бажаного результату та попит на його послуги.

Завершуючи свою доповідь, пані Каденко зазначила, що наше сьогодення в неї асоціюється з картиною Ван Гога "Їдці картоплі" ("The Potato Eaters"). При цьому вона висловила безсумнівну впевненість в тому, що спільними зусиллями кожного з нас і всіх разом ми зможемо розбудувати адвокатуру, щоб вона була такою ж досконалою та прекрасною, як найвисокий в світі хмарочос Бурдж-Халіфа: "Я в цьому глибокого переконана і до цього закликаю", – яскраво закінчила свою промову Оксана Каденко.

Наступним доповідачем став Андрій Вишневський, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, який розповів присутнім про стан формування системи безоплатної правової допомоги в Україні.

Пан Вишневський доповів, що 06 червня 2012 року, на виконання ЗУ «Про безоплатну правову допомогу», створено Координаційний центр з надання правової допомоги, який є автономною юридичною особою, і вплив Мін’юсту на яку досить обмежений.

02 липня 2012 року Мін’юстом утворено перші 27 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) в АРК, областях, містах Києві та Севастополі. У 2013 році заплановано створення 45 міжрайонних центрів з надання БВПД, а у 2014 році – 24 центри у містах республіканського та обласного значення.


З 23 квітня по 22 травня 2012 року в АРК, областях, містах Києві та Севастополі було проведено перший конкурс адвокатів, які залучаються до надання БВПД. З 1171 адвокатів, які подали заяви на участь, 953 адвоката успішно пройшли конкурс і включені до локальних реєстрів Реєстру адвокатів, які надають БВПД. Абсолютними лідерами є Хмельницька та Київська області (відібрано 86 та 85 адвокатів відповідно); найнижча активність участі адвокатів в конкурсі була у Херсонській та Одеській областях (відібрано 6 та 18 адвокатів відповідно).

Доповідач зазначив, що оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають БВПД, буде здійснюватися на підставі контракту, адвокату будуть відшкодовуватися транспортні витрати та витрати на проведення експертизи з ініціативи сторони захисту. Пан Вишневський навів орієнтовний розмір оплати послуг БВПД: за 1 виїзд до затриманого в адміністративному порядку у робочі дні – 90,0 грн., у вихідні, святкові дні, нічний час – 180,0 грн.; до затриманого у кримінальному процесуальному порядку, у робочі дні – 495,00 грн.; у вихідні, святкові дні, нічний час – 990,0 грн.; надання правової допомоги по одній кримінальній справі в середньому – 2 349,0 грн.

При цьому Андрій Вишневський зауважив, що не завжди фінансовий чинник є основним, а така справа може бути до снаги, до душі людині. І як приклад, згадав батька видатного артиста Олександра Вертинського – Миколу Вертинського, який був присяжним повіреним і на похорон якого прийшов багатотисячний натовп обірванців, калік, дітей, яким він все життя надавав безоплатну правову допомогу та допомагав фінансово.

Завершуючи свою доповідь, пан Вишневський наголосив на відкритості Мін’юсту та Координаційного центру до діалогу з адвокатами, запропонував їм прийняти участь в роботі над змінами до Порядку проведення конкурсу та проектом наказу Мін’юсту щодо стандартів якості БПД, а також запросив всіх адвокатів до участі в другому конкурсі.

Завершив роботу першої секції Сергій Наумов, заступник директора – начальник Управління адміністрування податків на доходи фізичних осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України, який розповів про оподаткування адвокатської діяльності, зміни у законодавстві, можливість використання спрощеної звітності, проблеми подання звітності.

Пан Наумов повідомив, що оскільки згідно ст. 13 нового ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою, то, відповідно до ПКУ, його доходи оподатковуються як доходи, отримані особою, що проводить незалежну професійну діяльність.

Такий адвокат отримує форму 4-ОПП, веде протягом року Книгу обліку доходів і витрат, яку ведуть ФОП, і котра заповнюється лише за наявності доходів. За відсутності доходів прочерки ставити не потрібно. Наприкінці року подається декларація.

Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може мати до 4 найманих працівників і виконує обов’язки податковою агента щодо них.

Сергій Наумов зазначив, що звітність може подаватися в електронному вигляді, для чого з податковою треба укласти договір. Звітність має бути скріплена електронним цифровим підписом, який надається всім платником податків безоплатно.

Присутні буквально засипали доповідача питаннями. Валентин Гвоздій запитав, як будуть оподатковуватися доходи членів адвокатського бюро. Чіткої відповіді на це питання чинне законодавства, нажаль, не містить. Ігор Головань поцікавився, скільки на даний час в Україні адвокатів зареєструвалося як такі, що здійснюють незалежну професійну діяльність. Сергій Наумов зазначив, що таких адвокатів зараз 4,5 тис. Адвокати уточнювали, чи можуть вони, надаючи правові послуги, сплачувати з таких доходів єдиний податок, на що отримали негативну відповідь Наумова. Сергій Наумов підкреслив, що правова діяльність адвоката підлягає оподаткуванню як дохід особи, яка провадить незалежну професійну діяльність. При цьому адвокат має право паралельно здійснювати іншу господарську діяльність, яка може оподатковуватися єдиним податком.Роботу другої секції розпочала модератор Ірина Сисоєнко, адвокат, партнер ЮК «Бабич, Сисоєнко і Партнери».
Друга секція була відкрита доповіддю Іллі Костіна, адвоката, партнера ЮК «Правовий Альянс», на тему «Страхування професійної відповідальності адвоката в Україні. Перспективи, тенденції".У своїй доповіді Ілля Костін спирався на досвід країн Європейської співдружності, США, РФ та власний досвід ЮК «Правовий Альянс».

Доповідач зазначив, що в США страхування професійної відповідальності юристів є хоча і добровільним, але украй розповсюдженим. Адже, в Америці до кожного п’ятого адвоката один раз на рік клієнти звертаються з претензіями.Згідно з Загальним кодексом Правил для адвокатів країн Європейської співдружності (п. 3.9.1.) "адвокати завжди мають бути застраховані від пред’явлення позовів, пов’язаних з недостатньою професійною компетентністю. Розмір страховки визначається в розумних межах співвідносно з ризиком можливих помилок, допущених адвокатами в ході здійснення професійної діяльності". Європейський досвід юридичного бізнесу містить практику страхування професійної відповідальності співробітників юридичних компаній перед третіми особами, яка була сприйнята та імплементована провідними юридичними компаніями України в своїй діяльності.

Ілля Костін повідомив: «В листопаді 2010 року Правовий Альянс застрахував свою професійну відповідальність з метою захисту інтересів наших клієнтів від ненавмисних помилок та відповідності послуг компанії європейським стандартам».


Резюмуючи свою доповідь, Ілля Костін зазначив, що професійне страхування не є обов’язковим для українських компаній, що надають юридичні послуги, але слугує «правилом гарного тону»  для суб’єктів юридичного ринку України.

Доповідь викликала багато питань: який суд буде розглядати справи про призначення виплат, хто буде встановлювати навмисність чи ненавмисність помилки тощо.

З наступною доповіддю виступив Андрій Селютін, адвокат, член Правління ААУ, з доповіддю «Формування вартості юридичних послуг: основні підходи та тенденції ціноутворення».На початку своєї доповіді Пан Селютин зазначив, що формування цін на ринку юридичних послуг не завжди підкоряється звичайним законам економіки.

Існує три види оплати юридичних послуг: погодинна ставка, встановлення фіксованої суми та відсоток.

Формування погодинних ставок залежить від доходу компанії, видатків, кількості та складності документів, що оформляються. Андрій Селютін зазначив, що треба йти від доходу до ставки, та запропонував розраховувати почасові ставки за формулою: С=Д/(РхЗ), де С = мінімальні погодинні ставки; Д = кінцевий дохід юриста; Р = реалізація часу юриста; З = очікуване завантаження юриста.

Наступний спосіб визначення розміру плати послуг у формі фіксованої суми має ряд переваг як для клієнта (кінцева вартість, можливість порівняти вартість послуг кількох компаній), так і для компанії (більш точне планування доходу, зростання доходу шляхом підвищення ефективності, модернізації та зниження витрат).Третій спосіб – вигода (відсоток) – доречний для угод (злиття/придбання, купівлі-продаж активів, кредитування); судових справ ("гонорар успіху").

Модератор Ірина Сисоєнко зазначила, що доповідь буде корисна в роботі, побажала всім присутнім великих гонорарів та запросила наступного доповідача.

Владислав Волинець, адвокат, к.ю.н., доцент кафедри трудового права та права соціального забезпечення юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, керуючий партнер ТОВ «Професійна юридична група», виступив з доповіддю «Сучасні трудові відносини і діяльність адвокатури».

Владислав Волинець зазначив, що згідно чинного законодавства адвокати мають перебувати в декількох правових статусах, і як само зайнята особа, і як найманий працівник.Доповідач означив характерні ознаки трудових правовідносин: несамостійна (наймана) праця, особистий характер, майновий характер, організаційний характер.

За результатами докладного аналізу відмінностей між адвокатською діяльністю і роботою за трудовим договором, пан Волинець прийшов до наступних висновків. Адвокат з адвокатським об’єднання має перебувати у відносинах членства, які мають регулюватися статутом або партнерським договором. А у разі, якщо адвокат є найманим працівником, то реалізація ним професійних прав та гарантій можлива лише за певних умов (неповний робочий день тощо).Доповідач отримав велику кількість запитань, зокрема щодо правової природи та безоплатності чи оплатності стажування, соціальних пільг та гарантій адвокатів тощо.

Третю сесію відкрив Валентин Гвоздій, адвокат, Віце-президент ААУ, Керуючий партнер ЮФ «Гвоздій та Оберкович».З доповіддю на тему: «Система договорів у сфері інтелектуальної власності» виступив Олег Чернобай, адвокат, член Правління ААУ, Керуючий партнер ЮФ «Чернобай та Партнери». Перед тим, як розкрити основні питання доповіді, він зазначив, що питання інтелектуальної власності в кожній справі не можна розглядати відособлено, вони носять комплексний характер, а тому на перший погляд теоретичні положення про систему договорів у сфері інтелектуальної власності є досить практичними, дозволяють збагнути систему відповідних правовідносин для з’ясування різних тонкощів справи. Доповідач, аналізуючи справу про заборону використання корисної моделі з посиланням на раніше розроблені технічні умови, прийшов до висновку, що розробник технічних умов не має права забороняти використання об’єкту.Виступаючий на прикладі конкретної справи звернув увагу на необхідності укладення договору на використання винаходу з усіма особами, права на який їм належать для уникнення судових спорів у майбутньому. Також ним було вказано на проблему неврегульованості в законодавстві питання укладення договору між співавторами. Підбиваючи підсумки, доповідач сформулював ряд питань, які мають бути з’ясовані при складанні та укладенні договорів: чи має право особа розпоряджатись правами інтелектуальної власності; який вид об’єкту, чи має він охоронний документ, строк дії охоронного документу і чи може він бути подовжений; який спосіб використання об’єкту та чи буде він використовуватись в «чистому» вигляді чи разом із технічною документацією тощо; чи може об’єкт підлягати переробці, поліпшенням, вдосконаленням, та хто це може робити і хто буде власником нового об’єкту або охоронного документу; спосіб використання; територія; часовий період; конкретні права; платежі; інші умови, які можуть вважатись суттєвими.Наступним доповідачем став Валентин Гвоздій, адвокат, Віце-президент ААУ, Керуючий партнер ЮФ «Гвоздій та Оберкович», який розповів про принципи успіху адвокатської фірми. Виступаючий наголосив на тому, що в умовах високої конкуренції на ринку юридичних послуг просто необхідним є застосування маркетингових інструментів та PR.

Розглядаючи маркетингові помилки, яких слід уникати понад усе, він вказав на хибні цілі, які стосуються набору послуг, які надає фірма або адвокат, адресата таких послуг та їх ціни. Для визначення вірної цілі потрібно виходити з тих послуг, які найбільш якісно може надати фірма або адвокат, знати, на кого вони орієнтовані, хто конкуренти, які потреби потенційних клієнтів та ціна на ринку. Великими помилками також є: пасивність у питанні пошуку нових клієнтів; хаотичне спілкування з потенційними клієнтами, тобто незнання їх потреб і проблем і невміння донести до них свій професійний рівень; пошук ідеального інструменту, який вирішить усі проблеми; відсутність чіткого маркетингового плану; неадекватне фінансування; брак практики вимірювання ефективності; недооцінювання персональних продажів – вагомою причиною звернення за послугами фірми є бажання клієнта особисто поспілкуватись з конкретним адвокатом, це треба враховувати; надмірна концентрація на формі – зміст поза увагою. Доповідач закликав не відноситись формально до коментування законодавства, різних правових ситуацій, тому що це може викликати хибне уявлення про професійний рівень адвоката.Доповідачем було запропоновано маркетингові інструменти за двома критеріями: ефективність і доступність. Найбільш ефективним з них і досить доступним є організація власних заходів з акцентом на актуальну тему та специфіку клієнта. Далі йде GR та якісна участь у цільових зовнішніх заходах, але вони є досить вартісними. Взяти якісну участь означає показати потенційному клієнту знання його потреб і проблем та вміння донести до нього свій професійний рівень. Наступним за ефективністю є PR/блогінг, блоги рекомендується вести на тих ресурсах, якими можуть користуватися потенційні клієнти. Що стосується друкованої/банерної реклами, то вона не є ефективною і є одним із найбільш вартісних інструментів. Брошури/буклети і вебсайт є найменш ефективними.

Проблемні питання нового закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» розкрив у своїй доповіді Ігор Головань, адвокат, к.ю.н., керуючий партнер Адвокатської фірми «Головань і Партнери», член Наглядової Ради Асоціації адвокатів України. Виступаючий висловив свій погляд на правову природу відносин між учасником адвокатського об’єднання та адвокатським об’єднанням і зазначив, що вони можуть бути трудовими, в іншому випадку згідно з Податковим кодексом України такий учасник повинен зареєструватися у податковій інспекції як самозайнята особа. Таке адвокатське об’єднання доповідач назвав командним об’єднанням.Адвокатське об’єднання, в якому відносини адвокат – адвокатське об’єднання є не трудовими, а членськими, є об’єднанням індивідуалів. Ярослав Зейкан, адвокат, Старший партнер адвокатського об'єднання «Зейкан, Попович, Голуб та інші», виконавчий директор ЮФ «Соломон», член Асоціації процесуалістів України зазначив, що у своїй практиці він, будучи учасником адвокатського об’єднання, іноді діяв від свого імені, коли певна справа могла загрожувати об’єднанню. Ігор Головань звернув увагу на те, що діяльність об’єднань в інших організаційних формах, не предбачених законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», позбавляє їх права на адвокатську таємницю.

Модератором другої частини Форуму, яку розпочала третя сесії -  стала Інна Мокіна, адвокат, Голова Херсонської ОКДКА, Голова Херсонського відділення ААУ.

З доповіддю на тему: «Участь адвоката в кримінальному процесі в світлі нового КПК, погляд правоохоронних органів» виступив Євген Бурдоль, Начальник правового та методичного забезпечення Генеральної прокуратури України. Доповідач приділив увагу питанню реалізації в новому КПК принципу змагальності сторін. Ним було розкритиковано положення про визнання доказів тільки судом. На його думку, слідчий мав зберегти це повноваження. Виступаючий відмітив появу інституту слідчого судді, що означає посилення судового контролю за досудовим розслідуванням.У доповіді було звернено увагу на прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань удосконалення діяльності прокуратури» від 18.09.2012 № 5288-VI, згідно з яким прокурор визнається стороною в процесі, скасовується припис як форма прокурорського реагування, розширюються дискреційні повноваження прокурора в усіх процесах. Також представник прокуратури повідомив про те, що найближчим часом має бути прийнятий Кодекс професійної етики працівника прокуратури.

У межах обговорення доповіді Ярослав Зейкан наголосив на збереженні обвинувального ухилу в кримінальному процесі та закликав припинити застосування тиску на прокурора у разі постановлення судом виправдувального вироку.Наступним доповідачем став Геннадій Пампуха, Директор Незалежного інституту судових експертиз, який виступив з темою: «Визначення мети експертного дослідження – судової експертизи, як бази для обґрунтування і підстав підтвердження доказової бази захисту на слідчому та судовому етапі».Успішне проведення експертизи залежить не тільки від фахівців, які безпосередньо її виконують, а й від тих, хто ставить перед ними таке завдання, адже саме судді, слідчі та адвокати визначають коло питань, які, на їхню думку, необхідні для того, щоб встановити істину. Питання повинні бути конкретними, чіткими та ясними, що не допускають двоякого тлумачення. Доповідач звернув увагу на взаємопов'язаність різних аспектів експертизи, тому вони повинні бути окреслені у логічній послідовності. Також Геннадій Пампуха порадив адвокатам уникати винесення на експертизу питань правового характеру.

Ігор Покотило, адвокат, керівник Школи адвокації ААУ виступив з доповіддю на тему: «Взаємовідносини адвокат – адвокат: як будувати відносини з колегами, врегульовувати конфлікти та співпрацювати», у якій відмічає, що адвокати, які займають сторони з протилежними інтересами, рідко зберігають нормальні стосунки. Доповідач вказує на необхідність взаємоповаги серед адвокатів, незважаючи на змагання у процесі.

Останню четверту секцію відкрила Інна Мокіна, адвокат, голова Херсонської ОКДКА, голова Херсонського відділення ААУ.

Інна Мокіна запросила до мікрофону суддю Вищого Адміністративного України Олексія Муравйова, який розповів присутнім про роботу адвоката очима судді.Олексій Муравйов відмітив зниження якості підготовки молодих адвокатів до судового процесу. Юристи не розуміють специфіки інстанцій, необхідності приведення своєї правової позиції у відповідність до практики ВСУ.

Доповідач зазначає, що здебільшого в позовах містяться посилання лише на загальні норми ЦК. Таке поверхневе ставлення до правової позиції є ризиком інтересами клієнта, оскільки дає суду можливість самому кваліфікувати та трактувати ситуацію і самому обрати правову позицію.

Пан Муравйов розповів про поширену помилку, яку допускають адвокати в апеляційній інстанції. Так, суду другої інстанції подаються документи, які виникають після прийняття рішення судом першої інстанції, чим необхідність залучення цих документів і мотивується. Це неправильно, оскільки такі документи є підставою для перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами. І подання цих документів в апеляційній інстанції може спричинити пропущення строків звернення з відповідною заявою про перегляд рішення.

Касація, акцентує увагу доповідач, є особливою стадією та вимагає чіткої роботи юриста – оцінити правильність судових рішень з точки зору застосування норм матеріального та процесуального права. Досить типовим є випадок, коли адвокат переписує свою позовну заяву або відзив на позов, даючи невеличкі посилання на неповноту з’ясування обставин.

Олексій Муравйов наголосив на необхідності при підготовці заяви про перегляд судових рішень ВСУ обґрунтувати в такій заяві подібність, ідентичність, однотипність правовідносин, для чого відносини варто розбити на елементи та їх порівнювати.

Після завершення доповіді прийшла черга відповідей на питання слухачів. Ярослав Зейкан поцікавився, як ставиться Олексій Муравйов до легалізації документів в електронному вигляді. На що пан Муравйов зазначив, що не вважає це проблемою і не бачить різниці між наданням суду процесуального документа в електронному вигляді чи скануванням цього документа.

Підводячи підсумки Форуму Ольга Дмитрієва поділилася своїми позитивними враженнями від Форуму та висловила величезну подяку всім за участь у Форумі і запросила до подальшої співпраці. Президент ААУ окремо подякувала Секретаріату за роботу по його організації. Пані Дмитрієва запропонувала увазі присутніх черговий 3 (4) номер «Бюлетеня Асоціації адвокатів України» та запросила всіх бажаючих відвідати серію постійно діючих практичних тренінгів-семінарів для адвокатів «Новий Кримінальний процесуальний Кодекс України», «Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»», «Безоплатна правова допомога», що будуть проходити в Конференц-залі Готелю «Санкт-Петербург»  27 вересня, 11, 25 жовтня, 1, 15, 29 листопада 2012 року. А також повідомила, що з наступного тижня розпочнеться робота по підготовці до наступного Форуму, присвяченого питанням кримінального права та процесу.

Асоціація адвокатів України висловлює особливу подяку Юридичній компанії «Дмитрієва та Партнери», в особі Керуючого партнера Ольги Дмитрієвої, Юридичній компанії «Гвоздій та Оберкович», в особі Керуючого партнера Валентина Гвоздія, Юридичній компанії «Бабич, Сисоєнко і Партнери », в особі Партнера Ірини Сисоєнко, Юридичній компанії «Професійна юридична група», в особі Владислава Волинця, ТОВ «НІСЕ», в особі Директора Геннадія Пампухи за фінансову підтримку Форуму, інформаційному ресурсу «ЮРЛІГА» (ексклюзивний інтернет-партнер), газеті «Юридична газета», (генеральний медіа-партнер заходу), газеті «Правовий тиждень», журналу «Адвокат», видавництву «Адвокат Бухгалтера», газеті «Закон & Бізнес», журналу «НОВЫЕ ЛЮДИ», газеті «Юридичний Вісник України», газеті «Юридична практика», Загальнодержавній суспільно-правовій газеті «ПОРАДИ ЮРИСТА» (інформаційні партнери заходу), юридичному порталу «Pravotoday», професійній мережі «Юристи» (інтернет-партнери) - за інформаційну підтримку заходу.

Повернення до спискуГЕНЕРАЛЬНІ ПАРТНЕРИПАРТНЕРИ КОМІТЕТІВІНФОРМАЦІЙНІ ПАРТНЕРИ