Карта сайту > Головна> Новини ААУ> Відбувся семінар на тему: «Процедура "Д'ю ділідженс": проведення юридичного та фінансового аудита»

Відбувся семінар на тему: «Процедура "Д'ю ділідженс": проведення юридичного та фінансового аудита»

Оплата членських внесків

09.04.2012

Відбувся семінар на тему: «Процедура "Д'ю ділідженс": проведення юридичного та фінансового аудита»

7 квітня 2012 року в рамках роботи Комітету з приватного та публічного права Асоціації адвокатів України відбувся семінар на тему "Процедура "Д'ю ділідженс" проведення юридичного та фінансового аудита", організований Секцією з питань корпоративного права та банкрутства ААУ.
Модератором заходу виступила голова Секції з питань корпоративного права та банкрутства ААУ, адвокат Вікторія Терещенко.

З вітальним словом до учасників засідання звернувся Олег Чернобай, член Правління ААУ, голова Київського міського відділення ААУ, адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії «Чернобай та партнери».

В якості першого доповідача виступив Віталій Пацюк – адвокат, партнер, керівник департаменту корпоративного права, злиття та поглинання юридичної компанії «КПД Консалтінг». Маючи 9-ти річний досвід роботи у сфері проведення юридичного аудиту, Віталій Пацюк поділився загальними положеннями та особливостями проведення Due Diligence - зокрема і правового Due Diligence як комплексного правового аналізу діяльності організації в цілому та її окремих ділянок, конкретних господарських операцій, документів на предмет відповідності чинному законодавству, господарській і судовій практиці, що склалася.

В обіг "Due Diligence" масово увійшов у Сполучених Штатах Америки під час Великої Депресії, однією з першопричин якої став Біржовий крах 1929 року, що викликав надзвичайну недовіру до фондового ринку. Саме у 1933 році в Сполучених Штатах Америки з метою відновлення довіри інвесторів до ринку цінних паперів було прийнято Акт про цінні папери (англ. The Securities Act of 1933 чи The 'Truth in Securities' Law). З появою цього Закону виникає поняття "Due Diligence", і пов'язується цей термін з процедурою розкриття інформації про компанію брокером перед інвесторами компанії.

"Належну добросовістність", а саме так дослівно з англійської перекладається термін "Due Diligence", зазвичай проводять для оцінки на предмет ризиковості та інвестиційної привабливості при купівлі-продажі тих чи інших об'єктів права власності, а також для залучення кредитних ресурсів у правовідносинах суб'єктів бізнесу з фінансово-кредитними установами.

Доповідач зробив акцент на найважливіших моментах проведення процедури «Due Diligence». Перш за все, це узгодження конфіденційності щодо досліджуваної інформації, адже неодноразово постають питання "яка саме інформація не підлягає розголошенню", "чи необхідно вказувати конкретний перелік такої інформації", "яким має бути порядок передачі даної інформації", "відповідальність сторін за розголошення конфіденційної інформації". Оскільки на сьогоднішній день суттєвим є питання обробки персональних даних, регламентоване, зокрема, Законом України № 2297-17 "Про захист персональних даних", актуальним воно залишається і в світлі процедури Due Diligence, оскільки фахівці безпосередньо мають справу з відомостями про фізичних осіб, які залучені до діяльності об'єкта Due Diligence. Інформація, яка аналізується є інформацією з законних джерел, тобто не є такою що здобувається у протиправний спосіб.

Продовжила роботу семінару Олена Макеєва, керуючий партнер Аудиторської фірми «Аксьонова та партнери», Голова правління, Віце-президент МГО РНБА, сертифікований аудитор, податковий консультант.

Темою доповіді пані Макеєвої став "Фінансовий та податковий Due Diligence".

Як зазначила Олена Макеєва, Due Diligence проводиться не тільки заради питань, пов'язаних з M&A чи питаннь пов'язаних з отриманням банківського кредиту. Досить часто Due Diligence проводять з метою залучення додаткових інвестицій, оскільки наявність звіту за цією процедурою позитивно впливає на іміджову складову при спілкуванні з потенційними партнерами та інвесторами.

За допомогю цієї процедури замовник має змогу отримати кваліфіковану, незалежну та неупереджену оцінку у вигляді висновків від фахівців у сфері маркетингу, бухгалтерського обліку і аудиту, фінансів, податків тощо, і що також особливо важливо, отримати висновки з приводу ризиків правового характеру.

Загалом, процедура Due Diligence відбувається на базі певних етапів, серед яких «Знайомство з бізнесом», «З'ясування кола пов'язаних осіб», «Планування» самої процедури Due Diligence, «З'ясування рівня суттєвості», який є базовим критерієм для оцінки ризиків в тій чи іншій сфері. Наступними етапами є «Вибір необхідних процедур та методів», «Збирання необхідної інформації» (в т.ч. і отримання достовірної інформації з незалежних джерел), «Дослідження отриманих даних та їх аналітична обробка». Заключним етапом є створення звіту про проведення Due Diligence (Summary), в якому резюмуються потенційні ризики та дається цілісне уявлення по тих чи інших аспектах певного бізнесу, які досліджувалися фахівцями.

Пані Макеєва підкреслила, що серед аудиторів та фінансистів процедура Due Diligence - це не аудит в класичному його розумінні.

Due Diligence не охоплює увесь спектр нюансів, охоплюваний аудитом. Проте, в той же час, Due Diligence охоплює інший - більш широкий спектр відносин. За допомогою процедури Due Diligence можуть досліджуватися маркетингові, технологічні, фінансові, організаційні й правові аспекти, тобто в повній мірі не обліково-аудиторські моменти, а в тому числі й ризики економічного, політичного та соціального характеру.

Підсумовуючи роботу семінару слід підкреслити що процедура Due Diligence викликала жвавий інтерес аудиторії, про що свідчать питання та відповіді, що пролунали з уст учасників семінару. Отож, це була не остання зустріч, а наміри учасників зустрітися і провести нові заходи на споріднену тематику не залишать байдужими і незацікавленими ані адвокатів, ані аудиторів, ані фінансистів. Щиро дякуємо усім за участь!

Повернення до спискуГЕНЕРАЛЬНІ ПАРТНЕРИПАРТНЕРИ КОМІТЕТІВІНФОРМАЦІЙНІ ПАРТНЕРИ